Wielokrotnie przekonywałem się o tym, że w biznesie nie ma rzeczy przypadkowych. Każdy człowiek napotkany na naszej drodze, jest dla nas swoistą nauką lub szansą.
Rozmawiając z wieloma dynamicznie rozwijającymi się młodymi przedsiębiorcami dowiaduję się, że osiągnęli sukces poprzez ukończenie dobrej uczelni i ciężką pracę. Oczywiście są to składowe sukcesu ale uważam, że predyspozycje, które wykorzystujemy w dorosłym życiu kształtowane są już od najmłodszych lat. W końcu, czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

Pokora, skromność i odpowiedzialność to główne cechy ludzi sukcesu. Ciężka praca nie zawsze daje nam takie owoce o jakich marzymy. A dlaczego tak jest?

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie biegną przed siebie, wykorzystując wszelkie możliwości, nie zwracając uwagi na otoczenie i elementy, które się na nie składają. Wspinają się po drabinie kariery, po czym na samym szczycie okazuje się, że jest ona przystawiona do nieodpowiedniej ściany.

W latach 90tych Polacy tłumnie wyjeżdżali za granice naszego kraju. Najczęściej wybieranym kierunkiem był zachód, który jawił się jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Na emigracji imali się zajęć często odbiegających od ich predyspozycji czy wykształcenia, budując swoją niezależność na obcej ziemi. Wielu z nich zostało za granicą, przyjmując ichniejszą kulturę za swoją. Kapitał ludzki na zawsze pozostał poza granicami naszego kraju.

Kolejna fala emigracji miała miejsce po roku 2000. Tym razem pokolenie Millenialsów wybrało Wielką Brytanię. Lepiej wykształceni, znający języki, potrafili z łatwością odnaleźć się w tamtejszej rzeczywistości. Pracując ciężko odkładali swój kapitał i w głowach budowali swój plan na przyszłość w Polsce.

Świetnym przykładem jest mój rozmówca, Dariusz Olejnik, który przez wiele lat pracował w Anglii. Jak sam mówi, miał to być wyjazd tylko na 3 miesiące. Do Polski wrócił po 9 latach. Przez ten czas pracował w restauracjach, ratownictwie medycznym oraz organizacji rządowej. Zapytany o to, czego się nauczył podczas pobytu tam, odpowiada bez zastanowienia – budowania relacji.

Jak zaznacza, w Polsce budowanie relacji wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. To tu spotykamy się z brakiem zaufania, podejrzliwością i brakiem otwartości.
W dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że o swoje trzeba walczyć.

Za granicą przekonał się, że aby odnieść sukces, potrzebna jest uważność i otwartość na ludzi. Trzeba wyjść poza utarte schematy i znaleźć nowe możliwości.

Zapytany o przekaz dla przedsiębiorców mówi – rozmowa, uczciwość i kręgosłup moralny.

Można mieć fantastyczne pomysły, ale jeśli nie będzie z kim o tym porozmawiać i z kim ich efektywnie realizować pozostaną one tylko w sferze marzeń.

Koniecznie posłuchajcie rozmowy z niezwykle fascynującym, młodym przedsiębiorcą który mówi o bardzo ważnych ważnych aspektach w biznesie ale nie tylko.
Wszystkie wartości o których wspomina Darek, są swoistym wyznacznikiem życia w zgodzie z samym sobą.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.