Pozwolę sobie zacząć bezpardonowo prostym, a za razem prowokacyjnym pytaniem: Czy jesteśmy skuteczni, czy jesteśmy efektywni? Myślę, że nie, a przynajmniej niezbyt wielu z nas jest prawdziwie skutecznych i efektywnych, w pełni tego słowa znaczeniu.

W obecnych czasach dobrobytu żądamy wiele, za minimalne zaangażowanie, a doskonale wiemy, że w życiu nie ma nic za darmo. Karmieni od najmłodszych lat hasłami, że wszystko nam się należy dochodzimy do rozdroża, które sprawia że budzi się w nas lęk. Działamy w chaosie i braku jakiegokolwiek planu z wiarą, że jakoś to będzie. Że ktoś się nami zajmie i poprowadzi za rączkę jak dziecko do krainy szczęśliwości, bo na to zasługujemy. Nie wiadomo dlaczego, ale czujemy, że wyjątkowe traktowanie po prostu nam się należy.

Nasza roszczeniowa postawa irytuje i śmieszy tych, którzy wiedzą, że w życiu trzeba nieźle się napracować aby osiągnąć upragnione cele. Program swój nagrywam z przedsiębiorcami z dużym doświadczeniem i odnoszącymi spore sukcesy. I jak w mordę strzelił, większość z nich twierdzi, że skuteczność i efektywność wynika przeważnie z odpowiedniej, długoterminowej strategii.

A w dobie pędzącego na oślep świata, natłoku informacji i nieokiełznanego tempa zmian, większość skupia się na tak zwanej efektywności operacyjnej. Czyli efekty muszą być natychmiastowe. Mało kto słyszał o wyjątkowo skutecznej strategii odroczonej gratyfikacji. Michael E. Porter, profesor w Harvard Business School twierdzi, że efektywność operacyjna nie jest strategią. Od wielu z nas oczekuje się posiadania czarodziejskiej różdżki, która po wypowiedzeniu odpowiedniego zaklęcia zdziała cuda. Jednak tylko ciężka, mozolna praca od podstaw może doprowadzić nas do celu.

O tym rozmawiam w kolejnym odcinku programu „Myśleć jak przedsiębiorca” z panem Krzysztofem Michniewiczem, właścicielem firmy Bysewo.

OBEJRZYJ: KLIKNIJ TUTAJ

Partnerzy programu:
Bysewo-Kolor www.bysewo.eu
Pracodawcy Pomorza


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.