Spółdzielczość w Polsce, pomimo kilkuset lat tradycji, jest całkowicie obca dla większości polskich przedsiębiorców, a postrzegana głównie w kontekście spółdzielni mieszkaniowych lub banków spółdzielczych.

To czym tak naprawdę jest spółdzielczość?
Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem podobnym do wielu innych, jednak jest również przedsiębiorstwem bardzo specyficznym, które istnieje po to, aby służyć potrzebom członków, którzy są jego właścicielami i sprawują nad nim kontrolę [Biała Księga 2001, s. 6].

Spółdzielczość, mówiąc w największym skrócie, to forma zbiorowej zaradności lokalnych społeczności, środowisk zawodowych itp. Oprócz zaspokajania różnych potrzeb, na przykład gospodarczych, spółdzielnie realizują, w różnym stopniu, ważne dla członków i ich rodzin rozliczne funkcje o charakterze samopomocowym, społecznym, socjalnym itd.

Może więc jest to ostatnia deska ratunku i jakieś rozwiązanie na wyrok, który zapadł już na najwyższych szczeblach globalnej władzy światowej, aby do cna zniszczyć prywatnych przedsiębiorców.

Z Tomaszem Chodnikiewiczem, Prezesem Spółdzielni Świetlik rozmawiamy o spółdzielczości, ekonomii społecznej, która substytuuje dobroczynność oraz o tym, że instytucje ekonomii społecznej będące emanacją cnót obywatelskich mogą wspierać akumulację kapitału i tworzyć warunki do rozwoju gospodarczego – zwłaszcza w warunkach słabości instytucji publicznych.

Link do strony mojego gościa: https://www.facebook.com/spoldzielnia…

PODZIĘKOWANIA:
Dla marki Gooseflesh.pl – marynarki dla Bohaterów!

PARTNERZY PROGRAMU:
Bysewo-Kolor http://www.bysewo-kolor.eu/
Pracodawcy Pomorza https://pracodawcypomorza.pl/


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.